Изложбата „Джиро д'Италия. Кратка история на Италия на две колела“ беше открита днес в Националната галерия (Квадрат 500) в София, дни преди началото на 109-ото издание на състезанието.
Проектът се реализира под патронажа на Посолството на Италия в България и е организиран съвместно с Националната галерия и Италианския културен институт в София. Куратори са Доминик Лора, Стефания Балдиноти и Маурицио Презути.
На откриването присъстваха служебният министър на туризма Ирена Георгиева, служебният министър на младежта и спорта Димитър Илиев, посланикът на Италия Марчело Апичела, директорът на Националната галерия Анелия Николаева и представители на институции.
Директорът на Националната галерия Анелия Николаева откри изложбата и заяви, че подобни проекти вкарват галерията в по-широкоспектърни културни траектории. Министър Ирена Георгиева отбеляза, че колелото означава свързаност между култури и обмяна на ценности. Министър Димитър Илиев определи Grande Partenza като изключително важно събитие за обществото.
Координаторът на изложбата Алесия Отори обясни, че проектът проследява разпространението и развитието на велосипеда от края на 40-те години на миналия век до днес. Директорът на Италианския културен институт Мария Маца подчерта, че експозицията представя част от социалната, икономическата и културната история на Италия.
В Националната галерия са представени творби на съвременни италиански художници като Дарио Гибаудо, Франческа Помпей, Гайа Скарамела, Корадо Дзени, Марковиничо и Натино Кирико. Експозицията включва кинематографични кадри, винтидж плакати и етнографски фотографии. Тя ще може да бъде разгледана до 5 юли.
През 2026 г. България ще бъде домакин на Grande Partenza на 109-ото издание на „Джиро д'Италия“. Маршрутът включва три етапа: Несебър – Бургас (8 май), Бургас – Велико Търново (9 май) и Пловдив – София (10 май).
