Американски боен хеликоптер „Апачи“ се разби вчера близо до Ормузкия проток, съобщиха световните агенции, цитирани от български медии. Двамата членове на екипажа са спасени и са извън непосредствена опасност, съобщи президентът на САЩ Доналд Тръмп във вторник. Той заяви, че пилотите са „добре“ и никой не е ранен.
За първи път надводен безпилотен апарат на Военноморските сили на САЩ откри и спаси двамата военнослужещи, уточнява Dnevnik.bg. Според Централното командване на въоръжените сили на САЩ хеликоптерът е паднал около 3:00 ч. (2:00 ч. българско време) днес край бреговете на Оман, докато е патрулирал в регионалните води. Причината за катастрофата не е посочена.
Централното командване съобщи, че спасителната операция е била извършена с дрон, но не уточни модела му. Специалната оперативна група 59 на Петия флот на САЩ, която действа в региона, е създадена с цел интегриране на безпилотни системи и изкуствен интелект в ежедневните морски операции.
Тръмп допълни, че утре ще бъде публикуван доклад по въпроса. В отговор на журналистически въпрос американският президент заяви, че американската дипломация полага „последни усилия“ за сключване на споразумение с Иран за прекратяване на конфликта в Залива. Той изрази надежда, че споразумение ще бъде постигнато „в рамките на два до три дни“.
Централното командване на САЩ съобщи, че военнослужещите са спасени безопасно в рамките на приблизително два часа и са в стабилно състояние. Причината за случилото се се разследва.
