Федерален съд на САЩ постанови, че задължителната такса от 100 000 долара за кандидатстване за работна виза H-1B е незаконна. Администрацията на президента Доналд Тръмп я въведе миналата година за визите за привличане на висококвалифицирани специалисти.
Решението бе постановено на 8 юни от федералния съдия Лео Сорокин в Бостън. То премахва една от най-противоречивите имиграционни мерки на Белия дом. Таксата от 100 000 долара на година бе въведена от Тръмп през септември 2025 г. и имаше за цел да ограничи наемането на чуждестранни кадри в полза на американски работници.
Съдът обяви мярката за незаконна, тъй като сумата на практика представлява данък, а право да налага данъци по Конституция има единствено Конгресът на САЩ, но не и президентът самостоятелно. Коалиция от 20 щатски главни прокурори заведоха делото и аргументираха иска с това, че таксата блокира възможността на местни болници и университети да наемат жизненоважни лекари, преподаватели и учени.
Таксите за издаване на висококвалифицираната виза H-1B се възстановяват на стандартните си нива, които исторически варират между 2 000 и 5 000 долара. Администрацията на Тръмп веднага обяви чрез CNBC, че ще обжалва решението пред по-горна инстанция. От Белия дом настояват, че президентът има пълното юридическо право да ограничава достъпа на чужденци в страната.
Решението носи огромно облекчение за технологичния сектор в Силициевата долина, който разчита най-много на този тип визи, и където компании като Amazon и Microsoft вече бяха започнали да преразглеждат плановете си за наемане на служители.
