Израел и Иран си размениха удари в най-тежката ескалация и нарушение на примирието от април, съобщава dnevnik.bg. Израел обяви, че е провел широкомащабна атака срещу ирански стратегически отбранителни системи с цел да разруши отбранителните способности на Техеран.
Според fakti.bg в неделя вечерта Иран изстреля ракети по северен Израел, а после и по други части на страната. Израел отговори на нападението, а на следващата сутрин Иран продължи да атакува. Към Израел са изстреляни ракети и от Йемен, където действа подкрепяната от Иран групировка хути. Хутите потвърдиха, че са атакували Израел и заявиха, че ще забранят всякакво израелско корабоплаване в Червено море.
Израелската армия заяви, че е ударила нефтохимически завод в югоизточната част на Иран, което беше потвърдено от иранските държавни медии. Експлозии е имало в Техеран, Табриз и Исфахан. Иранската Революционна гвардия твърди, че е атакувала две военновъздушни бази на Израел.
От Иран посочват, че причина за нападенията е продължаващата военна офанзива на Израел срещу Хизбула в Ливан. Израел извърши въздушни удари в южен Бейрут, при които най-малко двама души бяха убити. Иран твърди, че примирието обхваща и конфликта в Ливан, но Израел отхвърля това твърдение.
Американският президент Доналд Тръмп се опита да разубеди израелския премиер Бенямин Нетаняху от атака срещу Бейрут и поиска да не отвръща на иранските атаки, но Нетаняху не се съобрази. Тръмп настоява за сделка с Иран и според Axios е заявил, че са „много близо до добра сделка”. Отношенията между двамата лидери са обтегнати, след като американски медии съобщиха, че Тръмп е крещял на Нетаняху по телефона.
