Китайският президент Си Дзинпин и севернокорейският лидер Ким Чен-ун проведоха ключова среща в Пхенян на 8 юни, съобщиха местни източници. Двамата лидери обявиха нов етап в двустранните отношения и се договориха да издигнат сътрудничеството до „нови висоти“. Си Дзинпин беше посрещнат с пищни церемонии и почести при първата си визита в Северна Корея.
Двамата лидери се споразумяха да поставят приятелските отношения на „по-солидна основа“ и да разширят сътрудничеството в политиката, икономиката, културата и други области. Те се съгласиха да засилят стратегическата комуникация чрез посещения на високо равнище между двете партии и държави, с цел да открият нова глава в развитието на отношенията между Пхенян и Пекин. Двете страни потвърдиха ангажимента си взаимно да подкрепят своя суверенитет, сигурност и интереси за развитие.
Ким заяви, че укрепването на връзките с Китай е стратегически приоритет за Северна Корея и подчерта решимостта си да задълбочи двустранното сътрудничество. „Пхенян ще направи всичко възможно, за да укрепи двустранните отношения в модел на отношенията между социалистическите държави и в неизменно специални, истински и солидни стратегически отношения“, отбеляза севернокорейският лидер. Той посочи, че изборът на Си Дзинпин да посети Пхенян при първата си задгранична визита за годината показва значението, което Китай отдава на отношенията със Северна Корея.
Посещението идва в момент, когато двете държави се стремят да активизират двустранните си връзки, които според наблюдатели останаха на по-заден план заради засиленото сътрудничество между Пхенян и Москва. Последната среща между Ким и Си се състоя в Пекин през септември 2025 г.
Си Дзинпин потвърди подкрепата на Китай за Северна Корея и заяви, че Пекин е готов да защитава общите интереси на двете страни независимо от международната обстановка. Темата за ядрената програма на Северна Корея не беше засегната в официалната информация за разговорите.
В рамките на визитата Ким и Си поднесоха цветя пред Кулата на приятелството - паметник в чест на китайските войници, сражавали се заедно със севернокорейските сили по време на Корейската война. Двамата лидери бяха придружени от съпругите си Ри Сол-джу и Пен Лиюан. Те посетиха и Централната академия за лидерство на управляващата Корейска работническа партия, където присъстваха на курс, посветен на отношенията между Северна Корея и Китай, и засадиха дърво като символ на приятелството между двете държави.
