Американският президент Доналд Тръмп отправи заплаха за налагане на 100-процентови наказателни мита върху вносните стоки от всяка европейска държава, която въведе дигитален данък за американските технологични гиганти, съобщават световни медии като Bloomberg, The Wall Street Journal и Financial Times. Изявлението е направено в социалните мрежи и е в отговор на плановете на Франция, Испания и Италия да финализират национални законодателства за облагане на приходите на компании като Apple, Google, Meta и Amazon.
Според Европейската комисия дигиталното облагане цели да осигури справедлива данъчна среда, като ЕС е готов да защити икономическите си интереси с реципрочни мерки. Анализатори предупреждават, че подобен протекционизъм ще ускори инфлацията и може да тласне глобалната икономика към рецесия. В случай на реални действия от страна на Вашингтон, българската икономика ще понесе сериозни щети в сектори като автомобилни компоненти, земеделие, етерично-маслена индустрия и машиностроене, отбелязва fakti.bg.
