Само един човек от общо 25-те задържани по разследването за незаконно строителство във Варна, известно като аферата „Баба Алино“, остава в ареста, съобщиха от МВР и прокуратурата. Сред освободените са и петима служители на районната администрация „Приморски“, които са отговаряли за издаване на удостоверения за търпимост, както и десетки собственици на незаконни имоти.
Обвинение за извършено документно престъпление е повдигнато само на един задържан, съобщи говорителят на Районна прокуратура – Варна Пламен Иванов. Съпричастността на останалите се проверява.
Вътрешният министър Иван Демерджиев заяви, че акцията в „Приморски“ не е свързана само с „Баба Алино“, а и с други незаконни практики в Община Варна. И.д. главен секретар на МВР Любомир Николов уточни, че 20 от задържаните са собственици на имоти, които са получили удостоверения за търпимост чрез неверни данни и съдействието на общински служители.
Разследването обхваща документи, издадени от 2019 до 2023 г. От полицията не изключват задържаните общинари да са получавали подкупи. Заместник-министърът на вътрешните работи Калоян Милтенов заяви, че това е само един етап от разследването и предстоят още действия.
