Американската армия нанесе въздушни удари по военни обекти в Южен Иран, съобщи Централното командване на САЩ (CENTCOM). Операцията продължи 90 минути и бе насочена срещу складове за балистични ракети и дронове, брегови радарни системи и командни пунктове на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). Поразени са обекти на стратегическия остров Кешм и в пристанищния град Сирик.
Повод за ударите бе нападение на ирански дронове на 25 юни срещу контейнеровоза „Ever Lovely“ под флага на Сингапур, плаващ по одобрен от ООН безопасен коридор в Ормузкия проток. Американският президент Доналд Тръмп определи иранските действия като „глупаво нарушение“ на споразумението за прекратяване на огъня, постигнато с посредничеството на Пакистан.
Пентагонът заяви, че ударите са „съразмерен отговор за самозащита“ и САЩ нямат за цел възобновяване на пълномащабната война от февруари. КГИР реагира с ответни удари по американски военни инсталации в региона и предупреди за „много по-широкообхватен отговор“ при нови действия на САЩ. Иранските власти обвиниха Вашингтон в нарушаване на двустранния Меморандум за разбирателство.
Международната морска организация (IMO) към ООН обяви, че преустановява мисията по евакуация на над 11 000 моряци, блокирани в региона от началото на конфликта. Корабоплаването през Ормузкия проток – ключова артерия за глобалния петролен транспорт – отново е напълно парализирано.
