Министърът на правосъдието Николай Найденов призова действащия Висш съдебен съвет (ВСС) да прекрати извършването на кадрови промени, включително закриването и откриването на нови щатни бройки в съдилищата. Поводът са точки за утрешното заседание на Пленума на ВСС, които предвиждат разместване на щатове между съдилища в Перник, Ловеч, Хасково и Благоевград. Мандатът на настоящия съвет изтече през октомври 2022 г., а в парламента предстои второ четене на промени в Закона за съдебната власт, които изрично забраняват подобни решения.
Найденов подчерта, че решенията с траен организационен ефект трябва да бъдат оставени за новоизбрания състав на съвета и предупреди, че прибързаните действия биха демонстрирали незачитане на волята на Народното събрание и биха породили обществено недоверие. Министърът призова допълнителните кадрови точки да бъдат оттеглени, като отбеляза, че някои ръководители на съдилища възразяват срещу предложенията, които не са били обсъдени надлежно.
