Правителството залага на по-високи осигуровки, по-скъпи винетки и нов данък върху печалбите от хазарт в проектозакона за държавния бюджет за 2026 г., съобщиха от Министерския съвет.
Финансовият министър и вицепремиер Гълъб Донев представи основните мерки, насочени към намаляване на бюджетния дефицит от 7,4% до 5,7% от БВП през 2026 г. и до под 3% до 2028 г.
От 1 август 2026 г. максималният осигурителен доход се увеличава до 2300 евро, което се очаква да донесе допълнително 90 млн. евро. Минималните осигурителни прагове за определени дейности ще бъдат вдигнати с по-висок ръст от минималната работна заплата, което ще добави още 40 млн. евро.
Държавните служители ще започнат поетапно да плащат личните си осигурителни вноски – от 1 август 2026 г. в съотношение 80:20 (работодател:служител), а от 1 януари 2027 г. – 60:40, както е за останалите работещи. Промяната ще бъде компенсирана чрез възнагражденията, за да се запази нетният доход.
Винетните такси се увеличават с 30% от 1 август 2026 г., а тол системата се разширява, което ще донесе около 53 млн. евро. Въвежда се и 10% данък върху печалбите от хазартна дейност на участниците, от който се очакват 100 млн. евро.
Правителството ограничава разходите за възнаграждения на изборни длъжности и на ръководители в държавни предприятия – заплатите им няма да надвишават тези на президента. Очакваните икономии са 564 млн. евро.
Министър Донев отхвърли твърденията за замразяване на минималната работна заплата за три години. Капиталовите разходи за 2026 г. са планирани на 9,36 млрд. евро, а средствата от европейско финансиране – на 5,331 млрд. евро.
Премиерът Румен Радев критикува предходните управления за довеждането на дефицита до 7,5% и заяви, че правителството няма да намалява доходите на работещите и да прави масови съкращения в администрацията.
