Министърът на финансите Гълъб Донев представи проектобюджета за 2026 г. със заложен дефицит от 5.7% от БВП, съобщиха от Министерството на финансите. Дефицитът се равнява на малко над 7.2 млрд. евро. Държавният дълг за 2026 г. ще достигне 37.7 млрд. евро, което е под 35% от БВП в съответствие с европейското законодателство.
Донев заяви, че високият дефицит е контролируем и че с балансиран бюджет след известен период от време ще се върне в нормалния диапазон. За покриване на дефицита ще бъде изтеглен допълнителен дълг, посочи той.
Очакваните причини за значителния дефицит се дължат на натрупани дисбаланси през последните години, най-вече по отношение на разходите за персонал, социалните плащания и публичния сектор, както и средствата за компенсации за бизнеса и домакинствата. Донев отбеляза, че приходната част е останала практически непроменена, а в някои случаи са били прилагани еднократни мерки, които само временно са прикривали реалните дефицити.
„Няма да отнемаме права и няма да намаляваме доходи“, заяви Донев. Той увери, че правителството ще търси решения, които да не водят до намаляване на доходите на гражданите и ограничаване на вече придобити права.
Премиерът Румен Радев отправи остра критика към финансовата политика на предходните управления. Той потвърди, че заложеният дефицит ще бъде над 3% от БВП, като заяви: „Всички тези, които докараха дефицита до 7.5%, сега имат претенции да направим бюджет с дефицит от 3%. А защо не и под 3%? Защо не и 2% без нов дълг? Разбира се, че може.“
Министър-председателят беше категоричен, че правителството не предвижда намаляване на доходите на работещите и отхвърли призивите за масови съкращения в държавната администрация.
С промените в Бюджет 2026 правителството цели да запълни поне част от дупката в хазната, като се предвижда увеличаване на тол таксите и облагането на хазарта.
