Археолози, ръководени от проф. Людмил Вагалински от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН), откриха подова мозайка в храма на Херакъл в античния град Хераклея Синтика край Петрич. Това съобщи за БТА проф. Вагалински.
Откритието е сред най-интересните от началото на сезона, тъй като допълва информацията за устройството и развитието на сградата през различните етапи от нейното съществуване. Мозайката е изпълнена в техниката opus tessellatum и е с четири цвята: тъмновиолетово, охра, синьо и бяло. Подобна комбинация изисква добре подбрани суровини и опитни майстори, което я нарежда сред по-луксозните декоративни решения в римската епоха.
Запазените фрагменти включват бръшлянови листа и геометрични мотиви, които вероятно са оформяли рамка около централна сцена, която не е оцеляла. Археолозите предполагат, че централната композиция може да е била посветена на някой от подвизите на Херакъл.
В момента върху мозайката работи реставраторът Ренета Караманова от НАИМ-БАН. След приключване на аварийната консервация специалистите ще решат дали подът може да остане на място като част от бъдеща експозиция, или ще бъде преместен в Историческия музей в Петрич.
