Един от най-престижните камерни състави в Европа – италианският квартет „Кремона“ (Quartetto di Cremona), ще изнесе първия си концерт в България. Събитието ще се състои на 10 юли в тържествената зала на Военния клуб в София и с него официално ще бъде открито лятното издание на Международния музикален фестивал Allegra.
За своя български дебют музикантите са подготвили селекция от камерна музика на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и Франц Шуберт. Програмата е замислена като мост между италианската емоционалност и австро-германската класическа традиция.
Квартетът е известен с уникалните инструменти, на които свири. Музикантите са официални посланици на международния проект „Приятели на Страдивари“, което им дава право да свирят на исторически инструменти от лютиерската школа в Кремона.
Съставът има над 20-годишна история на международната сцена. Музикантите са редовни гости на концертни подиуми като Елбфилхармони в Хамбург, Концертгебау в Амстердам, Уигмор Хол в Лондон и „Карнеги Хол“ в Ню Йорк.
През 2019 г. квартетът получи наградата „Франко Буитони“ за принос към камерната музика. В дискографията му е пълният запис на всички струнни квартети на Лудвиг ван Бетовен.
Местата за събитието са ограничени, а билети все още могат да бъдат закупени в търговската мрежа. Информация за солистите и програмата на летните концерти Allegra (10-17 юли) е достъпна на allegrafestival.com.
