Изпълнителният директор на Националния дворец на културата (НДК) Андрияна Петкова Татарова определи като „абсолютно некоректно“ обвинението на министъра на културата Евтим Милошев, че НДК е на загуба, предаде БТА.
По-рано днес Милошев съобщи за финансови злоупотреби в НДК и за заплата на директора от 13 680 евро месечно. Той посочи, че счетоводната загуба към 31 декември 2025 г. е близо 50 млн. евро, а загубата за миналата година се е увеличила с 502%.
Татарова заяви, че за пръв път министър на културата си позволява да отправя подобни обвинения без институционален диалог. Тя уточни, че натрупаната загуба до края на 2023 г. е 96 657 000 лева (48 564 000 евро), но оперативната загуба за 2024 г. е едва 293 000 евро, а за 2025 г. – 2 050 000 евро.
Членът на Съвета на директорите Сашо Ганов допълни, че амортизационните разходи за 2024 г. са 2 696 000 евро, а за 2025 г. – 2 602 000 евро. Той подчерта, че поддръжката на сградния фонд е огромна, а персоналът е намалял от над 1000 души през 2011 г. на 300 в момента.
Татарова обяви, че по сметките на НДК към момента има около 16 000 000 лева, което е 120% увеличение спрямо 7 500 000 лева при поемането на ръководството през февруари 2024 г. Тя призова за одит от Министерството на културата и заяви, че НДК не се страхува от проверки.
