Министърът на културата Евтим Милошев обяви по време на заседание на парламентарната комисия по култура и медии, че е освободил изпълнителния директор на Националния дворец на културата (НДК) Андриана Татарова, считано от 24 юни.
„Назначих проверки на Инспектората и поисках вътрешен одит. Резултатите от одита предстои да излязат. Тези на Инспектората обаче излязоха. На тяхна база, считано от 24 юни, освободих като член на съвета на директорите и прекратих договора на Татарова за управление на дружеството”, заяви Милошев. Той уточни, че това не я освобождава от отговорност.
Върховният административен съд окончателно потвърди наложената ѝ глоба от 5000 лева заради конфликт на интереси. Нарушението се състои в сключване на договор за наем на зала със свързано с нея лице – собствения ѝ син. На Татарова са отнети още 476 лева от дневното ѝ възнаграждение за 28 май 2024 г. – деня, в който е подписан договорът. Тя е осъдена да заплати и разноски по делото в размер на 102 евро.
Според съда за наличието на конфликт на интереси не е нужно доказване на реална вреда или облага, а е достатъчно установяването на формално нарушение – самият факт, че длъжностно лице е сключило договор в частен интерес.
В началото на месеца Милошев изнесе данни за финансовото състояние на НДК. Той посочи, че дружеството е на загуба от близо 49 млн. евро и спрямо 2024 г. сумата за 2025 г. се е увеличила с 502%. Министърът уточни, че възнагражденията на Съвета на директорите за 2023 г. възлизат на близо 104 000 евро, за 2024 г. – близо 158 000 евро, за 2025 г. – близо 305 000 евро. Заплатата на изпълнителния директор за 2025 г. е близо 200 681 евро, което означава месечно възнаграждение от около 13 680 евро. Всички членове на Съвета получават и месечни ваучери за храна на стойност 102 евро.
