Кметът на София Васил Терзиев заведе дело за 20 000 евро срещу депутата от ДПС Станислав Анастасов за вреди от обидни и клеветнически твърдения, съобщиха от Столична община. Исковата молба е подадена до Софийския градски съд, като е поискано и налагане на запор върху банковите сметки на ответника до размера на претендираната сума.
Повод за делото е публикация на Анастасов от 12 март 2026 г., в която той нарича кмета „основен спонсор на педофилска секта“, „набеден за кмет“ и „дегенерат“. Тези твърдения бяха тиражирани в медийното пространство, достигайки до стотици хиляди читатели.
Съдът вече е допуснал налагането на запор, което самият ответник потвърди публично, оплаквайки се от блокирани банкови сметки и кредитни карти. Запорът е за 20 000 евро.
В своята позиция Васил Терзиев заявява, че докато критиката е полезна за всеки политик, съзнателното разпространение на лъжи е червена линия, която не може да бъде пресичана. Той подчертава, че безнаказаното потъпкване на фактите разрушава доверието в институциите и демокрацията.
Исковата молба се базира на чл. 45 – чл. 52 от Закона за задълженията и договорите. В нея се подчертава, че Терзиев никога не е имал общо с описаните „секти“, нито е предприемал действия за „заграбване“ на държавни имоти.
