Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) публикува за обществено обсъждане проект за промяна в Тарифата за таксите за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, който предвижда увеличение на цените на електронните винетки с 30% от 1 август 2026 г.
Според проекта годишната винетка за автомобили до 3,5 тона (категория М1) ще поскъпне от 49,60 евро на 64,50 евро. Месечната винетка ще нарасне от 15,34 евро на 19,90 евро, седмичната – от 7,67 евро на 10 евро, уикенд винетката – от 5,11 евро на 6,60 евро, а еднодневната – от 4,09 евро на 5,30 евро. Компенсаторната такса за движение без платена винетка ще се увеличи от 35,79 евро на 46,50 евро.
Поскъпването беше обявено от финансовия министър Гълъб Донев при представянето на проектобюджета за 2026 г. Очаква се актуализацията да донесе над 20 млн. евро допълнително до края на 2026 г., а през следващите години – по над 48 млн. евро годишно. Средствата ще бъдат насочени към ремонт на пътища от III клас, подмяна на мантинели, полагане на маркировка и подобрения на тол системата.
