Около 11 000 ученици са в дуална форма на обучение, а работодателите са 720, каза Полина Златарска, главен експерт и ръководител на проекта „Домино 2“ в Министерството на образованието и науката (МОН), на форума „Професионално и дуално: Образование +“. Форумът се организира от бизнес списанието BGlobal и от информационно-аналитичния сайт Mediapool.bg.
В топ 10 на професиите в дуалното обучение според броя на договорите в 11-и и 12-и клас са електротехник, техник по транспортна техника, мехатроника, икономист, машинен техник, техник на енергийни съоръжения и инсталации, техник по дървообработване, ресторантьор и техник на компютърни системи. Тук е най-сериозната нужда от кадри, поясни Златарска.
Тя отбеляза, че за втори път се организира форум от тези две медии. „През ноември представихме програмата „Домино 2“, която надгражда постигнатото в швейцарско-българската програма за сътрудничество“, добави Златарска. Тя посочи, че България и Швейцария си сътрудничат в дуалното обучение повече от десет години и то е изключително успешно развито в Швейцария, Австрия и Германия.
Заместник-министърът на образованието и науката проф. д-р инженер Сеня Терзиева-Желязкова каза на форума: „С голямо удоволствие се включвам като представител на МОН да поздравя участниците във форума, защото професионалното образование е моят жизнен път и моя мисия.“ Тя отбеляза, че в някои райони няма инвестиции, защото няма кадри, което създава порочен кръг.
На форума се състоя дискусия на тема „Как да привлечем интереса към професионалното образование и дуалното обучение“ с модератор Гергана Раковска, изпълнителен директор на Фондацията на бизнеса за образованието. Адриана Дачева от „Метро България“ разказа за опита на компанията: „116 ученици имаме, които са завършили при нас, а от училища ни канят за срещи с учениците в Деня на отворените врати.“
В събитието участва и началникът на Регионалното управление на образованието в София-град д-р Елеонора Лилова.
