Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че знае малко за Анди Бърнам, който е единственият претендент за лидерския пост в Лейбъристката партия след оставката на Киър Стармър и се очаква да стане следващ министър-председател на Великобритания, предаде БТА.
В коментар пред журналисти Тръмп посочи, че за Бърнам му е известно само, че е „кмет на град“ и „изключително либерален“ политик. „Чувам, че е изключително либерален, изключително, така че това означава, че вероятно няма да отвори Северно море“, заяви американският президент.
Тръмп използва случая, за да подчертае позицията си относно енергийната политика на Великобритания, като добави, че и предишният британски премиер Киър Стармър е трябвало да предприеме стъпки за увеличаване на добива на петрол и газ в Северно море. „Дадох на Киър Стармър доста добър съвет - казах му да отвори Северно море“, добави американският лидер.
Коментарите идват дни след като Стармър обяви оставката си под натиска на ниски резултати в социологическите проучвания и незадоволителното представяне на лейбъристите на местните избори. През последните месеци отношенията между Лондон и Вашингтон преминаха през период на колебания.
Анди Бърнам се очертава като фаворит за наследник на Стармър и според очакванията може да поеме ръководството на правителството още в средата на юли. Засега той не е коментирал публично изказванията на Доналд Тръмп относно бъдещата енергийна политика на Великобритания.
