Кметът на София Васил Терзиев, придружен от заместник-кмета по сигурността доц. д-р Лъчезар Милушев и заместник-кмета по транспорта Виктор Чаушев, взе участие в спешна работна среща при министър-председателя, посветена на мерките за ограничаване на пътния травматизъм и незаконните улични гонки, съобщиха от Столична община.
Терзиев представи пакет от 12 мерки за пътна безопасност, съчетаващи технологичен контрол, граждански мониторинг чрез картата „Черна писта“ и фокус върху образованието. Той настоя за децентрализиран модел на контрол, при който общините да получават значителна част от приходите от глоби, наложени чрез техните камери, за да ги реинвестират в пътна безопасност.
Сред предложенията са ускоряване на процеса, при който общините да експлоатират технически средства за контрол на скоростта и да имат достъп до Единния център за обработване на данни към МВР, както и законодателни промени за ограничения в мощността на двигателите за млади шофьори и задължително шофиране с придружител.
Предвидени са ефективни санкции за собственици, които предоставят автомобили на неправоспособни лица, и признаване на записи от видеорегистратори като официално доказателство за нарушения. Общината предлага подпомагане на големите общини за изграждане на специализирани съоръжения за контролирано шофиране с висока скорост под медицински надзор.
Терзиев издигна като приоритет развитието на картата „Черна писта“, създадена от доброволци, която съдържа данни за катастрофи и проблемни участъци, като настоява към нея да бъде прикачен публичният ангажимент на институциите.
Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев потвърди, че държавата ще заложи на автоматизиране на процеса по обработка на информацията от всички налични камери – държавни, общински и на АПИ, за да се постигне бързина при връчването на електронни фишове.
Постигнато бе съгласие за създаване на карта на местата за незаконни гонки и засилен фокус върху водачи, притежаващи шофьорски книжки от държави с по-ниски критерии за обучение (Чехия, Гърция и Кипър). Допълнително ще бъдат ангажирани органите на НАП за проверка на доходите на собственици на луксозни автомобили, които системно нарушават правилата.
