Министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова, която е и член на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, заяви пред журналисти, че всички пенсии, отпуснати до края на 2025 г., ще бъдат увеличени със 7,8%. Това стана преди заседанието на надзорниците, които трябва да утвърдят осъвременяването на пенсиите, отпуснати до края на миналата година.
„Изчисленията показват, че решението ще бъде взето. По този начин, заедно с решението, прието миналата седмица от Народното събрание за минималната пенсия, както и с моето предложение социалната пенсия за старост да бъде увеличена със същия процент, ще се затвори кръгът на всички форми и пенсии, които ще получат еднакво процентно увеличение“, добави тя.
Според разчетите осъвременяването ще струва с 513 млн. евро повече, а увеличението на социалната пенсия за старост – с 9,8 млн. евро повече на бюджета през настоящата година. Средствата ще бъдат планирани в законопроекта за бюджета на ДОО за 2026 г.
Министърът уточни, че от отпадането на ковид добавката за новите пенсионери ще бъдат спестени около 13 млн. евро, но подчерта, че става въпрос за възстановяване на функцията на осигурителната система. Тя увери, че няма опасност през юли хората да не получат увеличените си пенсии, и допълни, че цялото правителство работи за осигуряването на достатъчен ресурс.
