Проектът за 30-километровия линеен парк „Зелен ринг София“ е стратегически приоритет на Столична община, заяви кметът Васил Терзиев при представяне на проекта. Целта е да се създаде свързана система от велосипедни и пешеходни маршрути и обществени пространства, която да осигури по-качествена градска среда за над 30 софийски квартала.
Заместник-кметът по „Градско планиране и развитие“ арх. Любомир Георгиев уточни, че вече има готовност за започване на първите участъци, като приоритет са районите „Изток“ и „Дианабад“, с последващо разширение към „Слатина“ и Слатинска река. Изграждането на отсечката между „Цариградско шосе“ и бившата гара „Пионер“ ще започне следващата година.
По думите на Георгиев рингът ще подобри свързаността и градската среда за над 250 хиляди души в повече от 30 квартала. Той допълни, че през лятото ще бъде организиран фестивал, който ще преминава по трасето на бъдещия ринг и ще събира идеи от гражданите. Реалистичният хоризонт за завършване е около 10 години, като процесът зависи и от държавата, тъй като част от терените са държавна собственост.
