Съвместният морски информационен център, ръководен от Военноморските сили на САЩ, съобщи, че маршрутът през Ормузкия проток, в близост до бреговете на Оман, се разширява, за да позволи преминаване както в посока към протока, така и обратно. Това е поредно предупреждение към Иран, че Вашингтон настоява за отваряне на протока.
От своя страна, Техеран настоява, че преминаващите кораби трябва да се подчиняват на неговите заповеди, и предупреждава, че ще започне да събира такси за транзитно преминаване. САЩ и арабските държави от Залива отхвърлиха исканията на Иран.
