Четири американски самолета отпътуваха от летище "Васил Левски" Симона Радева вече е в Сливенския затвор Арестувани шефове на ВиК - Несебър за подкуп от 8000 евро Прокуратурата проверява пътя на Струма след катастрофата край Мало Бучино Деница Сачева: Бюджетът няма философия, оценка 3 Белгия, Египет, Испания и Кабо Верде на 1/16-финалите на Мондиал 2026 САЩ нанесоха удари по Иран след атака в Ормузкия проток Слънчево време с краткотрайни валежи в събота Жълт код за опасно горещо време в 14 области в неделя Четири американски самолета отпътуваха от летище "Васил Левски" Симона Радева вече е в Сливенския затвор Арестувани шефове на ВиК - Несебър за подкуп от 8000 евро Прокуратурата проверява пътя на Струма след катастрофата край Мало Бучино Деница Сачева: Бюджетът няма философия, оценка 3 Белгия, Египет, Испания и Кабо Верде на 1/16-финалите на Мондиал 2026 САЩ нанесоха удари по Иран след атака в Ормузкия проток Слънчево време с краткотрайни валежи в събота Жълт код за опасно горещо време в 14 области в неделя
Политика

Четири американски самолета отпътуваха от летище "Васил Левски"

Този текст е генериран чрез ИИ технология въз основа на 4 публични RSS източника. Не е написан от журналист. За оригиналния материал вижте източниците по-долу.

Четири американски самолета са излетели от летище „Васил Левски“, съобщи Министерството на отбраната за БТА. До понеделник поетапно ще отлетят и останалите, уточниха от ведомството.

В края на май Министерският съвет прие решение, с което удължи до 30 юни 2026 г. престоя на територията на страната на до 15 самолета на Военновъздушните сили на САЩ, както и на обслужващия ги личен състав и оборудване. През изминалата седмица стана ясно, че е имало искане от страна на САЩ за удължаване на срока до 30 юли, но след анализ българските институции са преценили, че удължаването следва да бъде само до края на юни.

По време на парламентарен контрол военният министър обясни, че предоставеният едномесечен период има за цел да даде възможност на съюзниците от САЩ да организират следващите си действия и евентуалното преместване на техниката.

Преди дни премиерът Румен Радев заяви, че страната ни е в регулярен диалог със САЩ. „Те ще напуснат летище „Васил Левски“ до края на месеца, но САЩ остават наш стратегически съюзник в сигурността и ключов партньор в енергетиката, високите технологии, изкуствения интелект и икономиката. Правителството ще продължи да работи за задълбочаването на сътрудничеството между двете страни“, увери премиерът.

Преди три дни премиерът съобщи, че американските самолети ще напуснат летището до края на юни.

Оригинални източници (4)
dnevnik.bg
Четири самолета цистерни на САЩ вече не са на летище "Васил Левски"
Прочети оригиналната статия →
Дневник
fakti.bg
Министерство на отбраната: Четири от американските самолети отпътуваха от летище „Васил Левски”
Прочети оригиналната статия →
vesti.bg
Американските военни самолети започнаха да напускат София
Прочети оригиналната статия →
offnews.bg
4 американски самолета са излетели от Летище София
Прочети оригиналната статия →
offnews@offnews.bg (OFFNews)