Четири военни самолета на американските ВВС напуснаха летище „Васил Левски“ в София. Това става ясно от данните в платформата за проследяване на полети Flightradar24.
Машините са стратегически цистерни Boeing KC-135 Stratotanker. Те са тръгнали преди обяд и са поели към Западна Европа.
Американските военни самолети имаха разрешение да пребивават на летището до 30 юни. Правителството на Румен Радев удължи срока, за да могат съюзниците да препланират операциите си и да намерят друга локация.
Мисията им е с невоенен характер – подпомагат логистично операциите на съюзниците на НАТО в региона. На територията на страната е разрешено пребиваването на до 500 души обслужващ персонал.
В края на май Министерският съвет удължи разрешението, срещу искане за отпадане на визите за български граждани. Премиерът Румен Радев заяви, че до момента няма положителен отговор от САЩ и поради това България не може да отговори положително на искането за дълъг престой на самолетите.
