Командващият сухопътните части на САЩ в Европа и Африка, четиризвездният генерал Крис Донахю, подава оставка и предстои да освободи поста си през юли, съобщиха американски медии.
Генерал Донахю стана световно известен през август 2021 г., когато бе заснет като последния американски военнослужещ, напуснал международното летище в Кабул.
Решението му идва след системни неразбирателства с министъра на отбраната на САЩ Пит Хегсет. Напускането е част от поредица от смени по високите етажи на американската армия, предприети от администрацията на президента Доналд Тръмп. Преди това постовете си напуснаха началникът на щаба на сухопътните сили генерал Ранди Джордж и други висши генерали и адмирали.
Важен фактор за оставката са и плановете на Пентагона за радикално преструктуриране. Администрацията подготвя понижаване на ранга на американското командване в Европа и Африка от четиризвездно на тризвездно, което е част от по-широка стратегия за преразглеждане на военното присъствие на Стария континент и намаляване на числеността на войските.
Очаква се след оттеглянето на генерал Донахю неговият заместник – генерал-майор Кристофър Нори, да поеме временно функциите на изпълняващ длъжността командир. Сенатори и експерти по национална сигурност в САЩ изразиха загриженост, че бързите смени на ключови военни лидери в момент на глобално напрежение могат да изпратят подвеждащи сигнали към съюзниците в НАТО.
