Божидар Саръбоюков спечели първото място в скока на дължина на Диамантената лига по лека атлетика в италианската столица Рим. Европейският шампион в зала постигна 8.26 метра след последния си опит, като преди това беше трети. Това е първият му успех в кариерата в най-силните комерсиални турнири в световната атлетика, както и първа победа за България при мъжете в историята на Диамантената лига. До момента първо място беше постигала единствено Ивет Лалова-Колио в спринта при жените.
Втори е двукратният олимпийски златен медалист Милтиадис Тентоглу (Гърция) с 8.24 метра, също постигнати в последния опит, а трети е Хорхе Ходелин (Куба) с 8.18. Саръбоюков стартира с 8.13, след което записа 8.00, 7.98, 7.98 и 7.96, правейки успешни опити във всичките си шест излизания в сектора.
„Може би това е първото ми състезание за сезона, от което съм доволен. Не от резултата, а от това, че показах спортната злоба, която исках да покажа. Изключително радостен съм, защото това е първата ми победа на Диамантена лига, а и защото миналата година се контузих тук. Публиката е нещо уникално“, каза българинът пред Max One след състезанието.
В същата вечер на „Стадио Олимпико“ олимпийският шампион от Париж 2024 Ноа Лайлс (САЩ) спечели спринта на 100 метра с 9.88 секунди. При жените Жулиен Алфред от Сейнт Лусия победи световната шампионка Мелиса Джеферсън-Уудън на 200 метра с 21.93 секунди. Ликина Амебау от Етиопия спечели 5000 метра при жените с 14:18.41 минути.
За Саръбоюков, който е национален рекордьор в дисциплината, това беше трето участие в старт от Диамантената лига през настоящия сезон. Българинът започна кампанията си в Китай, където зае второ място в Шанхай с 8.07 метра, а след това се нареди трети в Сямън с 8.29. Следващото му участие в старт от Диамантената лига ще бъде на 10 юли в Монте Карло.
