Националният отбор на Иран по футбол получи американски визи за участие на Световното първенство по футбол, което стартира на 11 юни и ще се проведе в САЩ, Мексико и Канада. Новината беше потвърдена от Белия дом, съобщи Ройтерс, предаде БТА.
Тимът на Иран ще стартира участието си на Мондиал 2026 на 15 юни в Лос Анджелис срещу Нова Зеландия, а впоследствие ще се изправи още срещу Белгия и Египет. Иранците са в Група G.
Заради забавянето на визите местната федерация премести отбора, като вместо в щата Аризона, националите се подготвят в Тихуана, Мексико. Техеран смени базата на тима и заради разпространяващото се обществено мнение в Иран, че присъствието на отбора на американска територия трябва да бъде сведено до минимум.
Държавният секретар Марко Рубио заяви пред конгресмени във вторник, че САЩ няма да допусне в иранската футболна делегация хора, свързани с иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция.
Това е първият шампионат в историята от началото на Световните първенства по футбол през 1930 г., в който страна домакин приема на своя територия отбор от държава, с която е във война, посочва Ройтерс.
