Над 10 000 унгарци се включиха в първото годишно шествие на гей парада в Будапеща след изборното поражение на десния лидер Виктор Орбан през април. Въпреки рекордната жега в града, участниците дефилираха с огромни знамена в цветовете на дъгата и на Европейския съюз.
Миналогодишният „Прайд“, който Орбан се опита да забрани като част от по-широката си политика срещу правата на ЛГБТИК+ общността, се превърна в масова антиправителствена демонстрация. Тази година шествието беше първото след години на рестрикции и опити за пълна забрана, като столицата марширува свободно.
