Сръбският президент Александър Вучич обяви пред хиляди свои поддръжници в Белград, че ще подаде оставка като държавен глава до седмици. Това стана на извънреден митинг пред сградата на парламента, свикан на фона на продължили година и половина масови студентски протести и 36-градусова жега.
„Това е последният път, когато ще се обърна към вас пред толкова много хора като президент. В продължение на 14 години служех вярно на страната си, служех ви вярно във всяка сфера. Обичам Сърбия повече от всичко на света. Никога не съм искал да служа на някого повече от родината си, Сърбия, и на вас. Казаха ви, че никога няма да напусна президентския пост. Това са последните ми дни и седмици като президент на републиката“, заяви Вучич.
Той подчерта необходимостта от гарантиране на енергийната независимост и военния неутралитет на страната. „От август ще започнем да произвеждаме роботи в Сърбия. Трябва да отворим центрове за данни, да гарантираме сигурността на енергийната мрежа, газовите електроцентрали, водноелектрическите централи и малките и големите атомни електроцентрали, защото електричеството ще се превърне в най-важния ресурс. Не можем просто да чакаме да мине още един ден; трябва да запазим военния си неутралитет на всяка цена“, отбеляза сръбският лидер.
Вучич заяви, че Сърбия ще продължи да следва европейския път, но няма да се откаже от приятелството си с Русия и Китай. „Следваме европейския път. Но няма да разваляме приятелските отношения, например с Китай и Русия. Не изоставяме приятелите си в трудни времена. Ценим тези приятелски отношения. А що се отнася до ускоряването на напредъка по европейския път, да, ще изпълним задълженията си“, посочи той.
Сръбският президент обеща да помогне на управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП) на предстоящите парламентарни избори с листа, наречена „Единна Сърбия“. „След няколко седмици ще подам оставка. Казах на председателя и ръководството на СПП, че ще ни помогна да спечелим доверието на народа на предстоящите избори, за да можем през следващите четири години да осъществим всичко, за което говорих. Предложих – и те се съгласиха – да наречем печелившата ни листа на предстоящите избори „Единна Сърбия“, отбеляза Вучич.
