Кметът на Варна Благомир Коцев заяви, че подпалването на семейния му ресторант е свързано с действията на общината по случая с незаконното строителство в местността Баба Алино. Той направи това изявление в предаването „Здравей, България“ по Нова телевизия.
Коцев посочи, че е бил предупреден „много категорично“, а ресторантът на семейството му е бил запален. Той обвърза палежа с акцията на общината и полицията срещу незаконния град в Баба Алино.
Кметът заяви, че строежът в Баба Алино е бил извършван с пълни протекции на държавата и се е разраснал по време на неговия престой в ареста. Според него хронологията на събитията е по-различна от досега представената.
„Държавата действително е била безсилна“, коментира Коцев. Той определи казуса като „абсолютно корумпирана система“, която позволява внедряването на чужди интереси.
Коцев разказа, че през 2025 година е изискал преписката и е започнал да изисква информация всеки месец. В средата на годината станал по-активен, а месец-два по-късно бил арестуван. Той уточни, че през май или юни от ДАНС са поискали информация за групировката, свързана с бизнеса им, и е имал разговор със заместник-директора на ДАНС, който му обяснил, че нещата са в техни ръце.
Кметът обвърза групировката и прането на пари с най-високите нива на държавата при предишната власт. Той твърди, че в края на миналата година, докато е бил в ареста, строителството на незаконния град е било ускорено и е започнало ново строителство. След Нова година Коцев започнал да изисква все повече информация, а истинските действия започнали при служебното правителство на Андрей Гюров.
