Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев обяви, че директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) старши комисар Любомир Николов поема поста изпълняващ функциите главен секретар на МВР. Това стана по време на брифинг пред медиите.
„Това ще бъде изпълняващият функциите в момента“, посочи министърът. Той допълни, че в момента, в който се убедят кой е най-правилният избор, ще има и титуляр.
Николов заменя Георги Кандев, който вчера обяви, че напуска системата на МВР след 30 години работа. Демерджиев изрази благодарност към Кандев и отбеляза, че не е чул смислени мотиви за напускането му. Министърът подчерта, че не е имал никакви противоречия с Кандев.
По отношение на ръководството на СДВР министърът заяви, че един от заместниците на Николов ще поеме временно дирекцията. „Имаме достатъчно служители, които могат да поемат функциите в определен момент, стремим се да направим най-правилния избор спрямо ситуацията“, добави той.
Относно т.нар. група „Калашниците“ Демерджиев посочи, че протичат мащабни действия не само по отношение на тази група, а и спрямо всякакви лица в страната, които са замесени в подобни практики или демонстрират висок стандарт на живот без необходимите доходи. „Изчакайте резултатите, те ще бъдат бързи и категорични“, каза министърът.
Попитан за контрола по границите във връзка с мигрантския натиск, министърът посочи, че е създадена организация по границите, която да подобри охраната, но не и да затрудни преминаването на гражданите, особено на
Любомир Николов е роден на 22 септември 1977 г. в София. Кариерата му в МВР започва през 2001 г. в охранителната полиция на летището в София. След това работи в икономическа полиция и в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП), където се утвърждава като специалист по фалшификации. Бил е началник на сектор във Варна и на отдел „Североизточен“. През юни 2021 г. е назначен за заместник-директор на ГДБОП. През 2023 г. за два месеца ръководи Областната дирекция на МВР в Хасково. На 19 юни 2023 г. поема ръководството на СДВР. Носител е на почетни знаци на МВР трета, втора и първа степен.
