Софийски градски съд осъди прокуратурата да плати обезщетение от 100 000 евро на бизнесмена Явор Златанов по казуса „Осемте джуджета“. Решението е от първа инстанция и подлежи на обжалване.
Съдебният състав е изготвил 95 страници с мотиви, от които става ясно, че задържането и повдигането на обвинения срещу Явор Златанов са били тенденциозни, а не легитимно разследване на извършено престъпление.
Според съдия Мария Запрянова действията на прокуратурата срещу Златанов са били тенденциозно насочени към завземането на бизнеса, парите и ценностите му. Съдебният състав прие, че арестът и повдигнатите обвинения са били следствие от желанието да бъде взето имуществото му.
Съдия Запрянова намира още, че е нарушен чл. 18 от Европейската конвенция за правата на човека (във връзка с чл. 5), според който допустимите ограничения на права и свободи не могат да се прилагат с цел, различна от тази, за чието осъществяване са предвидени. С ареста на Златанов, според съда, е било нарушено правото му на свобода и сигурност, защото целта не е била провеждане на законно разследване, а арестът е бил използван „като инструмент на принуда в имуществен конфликт“.
Казусът стана известен като „Осемте джуджета“ и за него се разбра заради спор в семейния бизнес с производството на асансьори между баща и син Илия Златанов и Явор Златанов.
