Съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви, че ръководният екип на финансовото министерство има история в плашенето на хората с бюджета. Той коментира в интервю за "Дарик радио" предложения от "Прогресивна България" проект на Бюджет 2026.
Мирчев припомни, че през 2023 г. заедно с колегата си депутат Мартин Димитров са разговаряли с Министерството на финансите, загрижени за бюджета. Тогавашният екип - Росица Велкова, Людмила Петкова в Министерството на финансите и Гълъб Донев като служебен премиер, са им казали, че дефицитът е 6-7 на сто. След това служебният министър на финансите Росица Велкова е заявила, че държавата е пред фалит. Няколко месеца по-късно редовното правителство приема бюджет с 3% дефицит, като годината финишира при 2%. Според Мирчев това означава, че разчетът при 6-7% е направен злонамерено.
Той коментира, че правителството на Николай Денков е било отговорно, за разлика от служебното на Гълъб Донев, което е експлоатирало страховете на хората. Мирчев изрази надежда, че в Министерския съвет има разум да преразгледат предложения бюджет и да предложат такъв с 3% дефицит и тригодишна бюджетна прогноза с нулев дефицит в края на периода.
Той посочи, че капиталовите разходи в предложения бюджет са 10 млрд. евро, но от началото на годината са изхарчени 1 млрд., като според него 2-4 млрд. няма как да бъдат разплатени извън договорените по Плана за възстановяване и устойчивост. Мирчев добави, че над 1 млрд. отгоре е издръжката за администрацията и при поискания външен дълг ще се платят само за лихви 1 млрд.
Мирчев сравни бюджета с този от времето на Жан Виденов преди 30 години, който беше приет при 3% дефицит, но после станал доста повече. Той отбеляза, че дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът е бил доста по-нисък от предложения от Гълъб Донев.
Според Мирчев това не е бюджет на реформите. Той посочи, че мярката държавните служители да си плащат осигуровките предвижда наливане на още пари. По думите му еврозоната не е причина за инфлацията, а налетите пари от кабинета "Желязков" за МВР и други ведомства. Той критикува и увеличението на максималния осигурителен доход от кабинета "Радев" в средата на годината.
Мирчев заяви, че между 20 и 40 процента от парите в здравеопазването изтичат в една и съща група фирми и лица. Той коментира и кадровите промени, като посочи, че вместо оставката на Момчил Мавров е назначен неговият ортак Асен Меджидиев, а шеф на парламентарната здравна комисия остава Костадин Ангелов.
Той отбеляза, че се краде от мантинели и от маркировка по пътищата и че "Да, България" подготвя детайлно разследване за подмяната на мантинелите. Мирчев коментира също, че изборът пред "Прогресивна България" е да се опитат истински да разрушат корупционния модел или да заменят Борисов и Пеевски с други хора.
